chevron icon chevron icon chevron icon

Fractions Of Remainder

In this article, we will focus on the word problems for fractions of a remainder.

 

What Is A Fraction Of A Remainder?

Let’s look at this example on how we solve using models.

Freddy ate 14 of his birthday cake. He then cut the remaining cake into 6 equal pieces to give to his 6 friends. What fraction of the cake did each friend get?


Fraction of the cake remaining

\(\begin{align*}​ &= 1-​​\frac{1}{4}\\ &= \frac{3}{4} \end{align*} \)

The remaining \(\begin{align*}​ \frac{3}{4} \end{align*} \)of the cake was cut into \(6\) equal pieces to give to his \(6\) friends. 

Fraction of cake each friend received

\(\begin{align*}​ &=\frac{3}{4} \div 6\\ &=\frac{3}{4} \div \frac{6}{1} \\ &=\frac{3}{4} \times \frac{1}{6} \\ &=\frac{1}{8} \end{align*}\)

Answer:

\(\begin{align*}​ \frac{1}{8} \end{align*}\)


 

Branching Method To Understand & Solve Problems

Branching method is also used to solve ’fraction of remainder’ questions. Let’s look at the examples below on how to solve using branching.

Question 1: 

Joyce went shopping with \($560\). She spent \(\frac{3}{7}\) of the money on a pair of shoes and \(\frac{1}{8}\) of the remaining money on a watch. She then bought a dress and had \($164\) left. 

How much did the dress cost? 

 

Solution: 

Fraction representing the total amount of money spent on a dress and left

\(\begin{align*}​ &=\frac{4} {7} \times \frac{7}{8} \\ &=\frac{1}{2} \end{align*}\)

Total amount of money \(= $560\)

Total amount of money spent on a dress and left

\(\begin{align*}&= \frac{1}{2} \text{ of the total} \\ &= $560 \div 2 \\ &= $280​ \end{align*}\)

Cost of the dress

\(\begin{align*}​&= $280 - $164 \\ &= $116 \end{align*}\)

Answer:

\(\begin{align*}​ $116 \end{align*} \)


 

Question 2: 

Tom worked \(20\) days in August. He gave \(0.15\) of his salary to his mother. He spent \(\frac{4}{5}\) of his remaining salary and saved the rest. He saved a total of \($340\) in August. How much did he receive for a day’s work?

 

Solution: 

\(\begin{align*}​ 0.15 &= \frac{15}{100}\\ &=\frac{3}{20} \end{align*}\)

Fraction representing the amount of money saved

\(\begin{align*}&=\frac{1}{5} \times \frac{17}{20} \\ &=\frac{17}{100} \end{align*}\)

\(\begin{align*}​ \frac{17}{100} \end{align*}\) of the total \(= $340\)
\(\begin{align*}​ \frac{1}{100} \end{align*}\) of the total\(\begin{align*}​\\[2ex] &= $340 \div 17 \\[2ex] &= $20 \end{align*}\)
\(\begin{align*}​ \frac{100}{100} \end{align*}\) of the total\(\begin{align*}​\\[2ex] &= 100 \times $20 \\[2ex] & = $2000 \end{align*}\)

Amount of money he received for \(20\) days of work \( = $2000\)
Amount of money  he received  for a  day of work\(\begin{align*}​\\[2ex] &= $2000 \div 20 \\[2ex] &= $100 \end{align*} \)

Answer:

\($100\)


 

Let’s look at the more challenging type of ‘fraction of a remainder’ questions. 

Question 3: 

Farmer Dan harvested some apples. He sold \(\begin{align*}​ \frac{3}{4} \end{align*}\) of the apples and additional \(105\) apples to Adam. He sold \(55\) less than \(\begin{align*}​ \frac{3}{4} \end{align*}\) of the remaining apples to Geraldine. Farmer Dan had \(890\) apples left. How many apples did farmer Dan harvest?

 

Solution: 

\(\begin{align*}​ 1 \text{ part} &= 890 - 55 \\ &= 835 \\ \\ 4 \text{ part} &= 4 \times 835 \\ &= 3340 \end{align*}\)

From the model, 

\(\begin{align*}​ 1 \text{ unit} &= 4 \text{ part} + 105 \\ &= 3340 + 105 \\ &= 3445 \end{align*}\)
Number of apples Farmer Dan harvested\(\begin{align*} \\[2ex] &= 4 \text{ units} \\ &= 4 \times 3445 \\ &= 13 \,780 \end{align*}\)

Answer:

\(13 \,780\) apples


 

Question 4: 

Benjamin spent \(\begin{align*} \frac{3} {7} \end{align*}\) of his money on \(6\) toys and \(6\) erasers. He spent \(\begin{align*} \frac{1} {4} \end{align*}\) of his remaining money on \(10\) cards. Each eraser costs \(\begin{align*} \frac{1} {7} \end{align*}\) as much as a toy. Each card costs \($0.30\) more than an eraser. How much money did Benjamin spend on each toy?

 

Solution: 

Since each eraser costs \(\begin{align*} \frac{1} {7} \end{align*}\) as much as a toy, we let the cost of \(1\) eraser be represented by \(1\) part and the cost of \(1\) toy be represented by \(7\) parts. 

\(\begin{align*}​ \text{Cost of } 6 \text{ erasers} &= 6 \text{ parts} \\ \\ \text{Cost of } 6 \text{ toys} &= 6 \times 7 \text{ parts} \\ &= 42 \text{ parts} \\ \\ 3 \text{ units} &= 6 \text{ parts} + 42 \text{ parts} \\ &= 48 \text{ parts} \\ \\ 1 \text{ units} &= 48 \text{ parts} \div 3 \\ &= 16 \text{ parts} & \text{(Cost of 10 cards)} \end{align*} \)

Since each card costs \($0.30\) more than an eraser, 

\(\begin{align*}​ \text{Cost of } 10 \text{ cards} &= 10 \text{ parts} + 10 \times $0.30 \\ &= 10 \text{ parts} + $3 \\ \\ 16 \text{ parts} &= 10 \text{ parts} + $3 \end{align*}\)

From the model, 

\(\begin{align*}​ 6 \text{ parts} &= $3 \\ 1 \text{ parts} &= $3 \div 6 \\ &= $0.50 \\ \\ \text{Cost of }1 \text{ toy} &= 7 \text{ parts}\\ &= 7 \times $0.50\\ &= $3.50​ \end{align*}\)

Answer:

\($3.50\)


 

Conclusion

In this article, we worked on different word problems using the concept of fractions of the remainder. 

We can solve such problems by different methods. We can draw models, use the branching method or the unitary method. 

As always, practice, practice, and more practice will give you the much-needed confidence to tackle such problems in PSLE.


 

Continue Learning
Algebra Distance, Speed and Time
Volume of Cubes and Cuboid Fundamentals Of Pie Chart
Finding Unknown Angles Number Patterns: Grouping & Common Difference
Fractions Of Remainder Fractions - Division
Ratio Repeated Identity: Ratio Strategies

 

Resources - Academic Topics
icon expand icon collapse Primary
icon expand icon collapse Secondary
icon expand icon collapse
Book a free product demo
Suitable for primary & secondary
select dropdown icon
Our Education Consultants will get in touch with you to offer your child a complimentary Strength Analysis.
Book a free product demo
Suitable for primary & secondary
icon close
Default Wrong Input
Get instant access to
our educational content
Start practising and learning.
No Error
arrow down arrow down
No Error
*By submitting your phone number, we have
your permission to contact you regarding
Geniebook. See our Privacy Policy.
Success
Let’s get learning!
Download our educational
resources now.
icon close
Error
Error
Oops! Something went wrong.
Let’s refresh the page!
Geniebook CTA Illustration Geniebook CTA Illustration
Turn your child's weaknesses into strengths
Geniebook CTA Illustration Geniebook CTA Illustration
close icon
close icon
Turn your child's weaknesses into strengths
Trusted by over 220,000 students.
 
Arrow Down Arrow Down
 
Error
Oops! Something went wrong.
Let’s refresh the page!
Error
Oops! Something went wrong.
Let’s refresh the page!
We got your request!
A consultant will be contacting you in the next few days to schedule a demo!
*By submitting your phone number, we have your permission to contact you regarding Geniebook. See our Privacy Policy.